Po čom túži šéf?
Po osobe na ktorú sa môže v kolektíve kedykoľvek spoľahnúť?
Po výkonnom personále?
Po personále, ktorý je vo svojej práci efektívny?
Po znížení nákladov na personál?
Asi každý túži po tom čo mu chýba.
Pravdepodobne každý šéf si položil takúto alebo podobnú otázku.
Efektívny zamestnanec pre firmu je veľmi dôležitý. Firma hľadala post vedúceho skladu (ten pôvodný išiel do penzie). Bolo potrebné nájsť nového. Nebol to ten z mnoho prípadov, kde je potrebné zohnať náhradu do jedného mesiaca resp. skôr. Ale firma to už musela začať riešiť. Pôvodný bol ochotný pomôcť aj keby sa firme rýchlo nepodarilo nájsť nového. Tak začala hľadať podľa vyskúšanej metódy. Forma zistila, že situácia na trhu práce je zmenená. Pozývala, skúšala ale stále z nových kandidátov nikto nevyhovoval.
Prišiel externý personalista s ponukou, že im nájde nového vedúceho skladu. Jeho bežnou pracovnou pomôckou bolo dať kandidátom vypracovať testy okrem bežného rozhovoru a podľa nich vybrali vhodného kandidáta.
Že bol vhodný sa ukázalo vtedy, keď prišiel nový vedúci skladu po štyroch mesiacoch za majiteľom a predložil mu návrh o znížení počtu skladníkov. Ten najprv neveril vlastným očiam, lebo s desiatimi skladníkmi fungovali už 10 rokov a nič sa nedalo zmeniť, všetci skladníci boli stále vyťažení na 120%.
Majiteľ prijal zdôvodnený návrh nového vedúceho skladu. Ušetrili štyroch skladníkov. Na otázku, čo bude robiť v sezóne bola odpoveď: „Cez sezónu, keď bude veľa práce si zoženieme brigádnikov“.
Koľko zamestnancov k Vám prišlo za posledný rok s podobným návrhom?
Správny človek na správnom mieste zvýši efektivitu, ušetrí náklady, odoberie šéfovi starosti a veci fungujú tak ako fungovať majú.
Po čom túži radový zamestnanec?
Po zaujímavej pracovnej náplni?
Po tom, či je firma silná a známa značka a či má dobré meno?
Či má možnosť rastu?
Po príjemnom pracovnom prostredí?
Po kolektíve?
Po možnosti sebarealizácie?
Po pracovnej istote?
Po vplyve na danej pozícii?
Aké benefity ponúka firma svojim zamestnancom?
Auto aj na súkromné účely, Deň voľna pri narodeninách, Dovolenka navyše, Firemné akcie, Flexibilný pracovný čas, Jazykové vzdelávanie, Masáže na pracovisku, Mobilný telefón aj na súkromné účely, Nadštandardná zdravotná starostlivosť, Nápoje zadarmo (káva, čaj, minerálky,…), Notebook aj na súkromné účely, Odborné vzdelávanie, účasť na konferenciách, Oddychová, relaxačná miestnosť, Odchodné po odchode na dôchodok, Odkúpenie nepotrebného firemného majetku za zvýhodnených podmienok, Odmeny pri pracovných a životných jubileách, Ovocie na pracovisku, Parkovacie miesto v mieste práce, Pôžičky pre zamestnancov, Práca z domu, Preplatenie dopravy do práce, Preplatenie internetu využívaného doma, Preplatenie športových aktivít, Príspevok na bývanie, Príspevok na dovolenku, Príspevok spoločnosti na dôchodkové sporenie, Sabbatical, pracovná prestávka pre kľúčových zamestnancov, Sick day, preplatené voľno na zotavenie, Strava nad rámec zákona, Škôlka pre deti zamestnancov, Zľavy na produkty a služby spoločnosti.
Po dobrej výplate, aby nemusel rozmýšľať keď pôjde do obchodu či si môže dovoliť to alebo ono, či má dosť peňazí a ešte si vie ušetriť niečo na letnú a zimnú dovolenku?
Po zabezpečení rodiny a detí?.
Po dobrom bývaní v rodinnom dome alebo byte?
Po novom aute?
Po vzdelávaní sa v odbore?
Je toho málo? Je toho veľa?
Túži ešte po niečom inom aby neodišiel, keď má najlepšie výkony? Rozmýšľa takto každý zamestnanec?
Mnoho firiem si chce udržať dobrých zamestnancov.
- 16 najlepších otázok na pohovor s kandidátmi (a čo hľadať v ich odpovediach) - 14. októbra 2017
- (Ľudia z praxe) Radim Jančura: o tŕnistých začiatkoch Regiojet - 18. decembra 2016
- Robíte túto hlúpu chybu pri práci so svojim personálom? - 11. decembra 2016